Vishay/Dale RWR78S1170BRBSL
RWR78S1170BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1170BRBSL
Brief Description
RES 117 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1170BRBSL.pdf
Availability of RWR78S1170BRBSL
QUANTITY
RWR78S1170BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1170BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1170BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1170BRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1170BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1170BRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1170BRBSL
CAP CER 10PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220FP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
WL 500 LIQUID-AIR 230VAC 2.3LPM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf