Vishay/Dale RWR78S1180FRB12
RWR78S1180FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1180FRB12
Brief Description
RES 118 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1180FRB12.pdf
Availability of RWR78S1180FRB12
QUANTITY
RWR78S1180FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1180FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1180FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1180FRB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1180FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1180FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S1180FRB12
IC TXRX TRANSL LV IEEE 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.18V SC-70-3 datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RACK ALUM 15X20.3X72 BLK datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 47MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A datasheet.pdf