Vishay/Dale RWR78S1250FRBSL
RWR78S1250FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1250FRBSL
Brief Description
RES 125 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1250FRBSL.pdf
Availability of RWR78S1250FRBSL
QUANTITY
RWR78S1250FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1250FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1250FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)125
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1250FRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1250FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1250FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1250FRBSL
CONN HEADER 5POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 70MHZ 20HTSSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 5A 6V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 100-220VAC 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 300MA TO-39 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf