Vishay/Dale RWR78S1250FRRSL
RWR78S1250FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1250FRRSL
Brief Description
RES 125 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1250FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1250FRRSL
QUANTITY
RWR78S1250FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1250FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1250FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)125
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1250FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1250FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1250FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1250FRRSL
RES SMD 5.23K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 47MM datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf