Vishay/Dale RWR78S1370FSBSL
RWR78S1370FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1370FSBSL
Brief Description
RES 137 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1370FSBSL.pdf
Availability of RWR78S1370FSBSL
QUANTITY
RWR78S1370FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1370FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1370FSBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1370FSBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1370FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1370FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S1370FSBSL
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SODIMM 200POS R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 15POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GRIP TIE 8X.5" RED datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf