Vishay/Dale RWR78S1471FRRSL
RWR78S1471FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1471FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1471FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1471FRRSL
QUANTITY
RWR78S1471FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1471FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1471FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1471FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1471FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1471FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1471FRRSL
Connector Header 4 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf