Vishay/Dale RWR78S1471FRRSL
RWR78S1471FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1471FRRSL
Brief Description
RES 1.47K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1471FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1471FRRSL
QUANTITY
RWR78S1471FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1471FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1471FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1471FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1471FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1471FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1471FRRSL
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 76MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf