Vishay/Dale RWR78S1501FRRSL
RWR78S1501FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1501FRRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1501FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1501FRRSL
QUANTITY
RWR78S1501FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1501FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1501FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1501FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1501FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1501FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1501FRRSL
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER SH 12POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 16V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 16SMD GW datasheet.pdf
LUXSTRIP LED MODULES WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 31.12MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
ROTARY SWITCH, PNL SEAL, 5 POS datasheet.pdf