Vishay/Dale RWR78S1501FSBSL
RWR78S1501FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1501FSBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1501FSBSL.pdf
Availability of RWR78S1501FSBSL
QUANTITY
RWR78S1501FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1501FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1501FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1501FSBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1501FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1501FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S1501FSBSL
IC OTP 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 6V datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M8 SOLIS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf