Vishay/Dale RWR78S1622FMBSL
RWR78S1622FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1622FMBSL
Brief Description
RES 16.2K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1622FMBSL.pdf
Availability of RWR78S1622FMBSL
QUANTITY
RWR78S1622FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1622FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1622FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1622FMBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1622FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1622FMBSL Details Description
Related parts for RWR78S1622FMBSL
IC VIDEO AMP W/Y-C MIXER LP 8VSP datasheet.pdf
IC DAC SERIAL V-OUT 12BIT 16QSOP datasheet.pdf
CONN CAP 3POS MINI-U-MNL RED datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 750W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 55POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 120POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf