Vishay/Dale RWR78S1692FRBSL
RWR78S1692FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1692FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1692FRBSL.pdf
Availability of RWR78S1692FRBSL
QUANTITY
RWR78S1692FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1692FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1692FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1692FRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1692FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1692FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1692FRBSL
FIXED IND 100UH 160MA 3.12 OHM datasheet.pdf
IC LEAD ACID BATT CHARGER 20PLCC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SD 36-TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf