Vishay/Dale RWR78S1692FRBSL
RWR78S1692FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1692FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1692FRBSL.pdf
Availability of RWR78S1692FRBSL
QUANTITY
RWR78S1692FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1692FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1692FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1692FRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1692FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1692FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1692FRBSL
IC DVR HALF-BRIDGE 100V 1A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8A TO-220FP datasheet.pdf
CONTACT PIN 12-10AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW RF 520.0MHZ SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 68 OHM 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf