Vishay/Dale RWR78S1762DPRSL
RWR78S1762DPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1762DPRSL
Brief Description
RES 17.6K OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1762DPRSL.pdf
Availability of RWR78S1762DPRSL
QUANTITY
RWR78S1762DPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1762DPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1762DPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1762DPRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1762DPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1762DPRSL Details Description
Related parts for RWR78S1762DPRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 874.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RJI KABEL 8XAWG26/7 FLEX PUSHP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf