Vishay/Dale RWR78S1960FPRSL
RWR78S1960FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1960FPRSL
Brief Description
RES 196 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1960FPRSL.pdf
Availability of RWR78S1960FPRSL
QUANTITY
RWR78S1960FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1960FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1960FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1960FPRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1960FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1960FPRSL Details Description
Related parts for RWR78S1960FPRSL
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 8.2K OHM 0404 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4940TS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 86 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252 datasheet.pdf