Vishay/Dale RWR78S1R33FRBSL
RWR78S1R33FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1R33FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1R33FRBSL.pdf
Availability of RWR78S1R33FRBSL
QUANTITY
RWR78S1R33FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1R33FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1R33FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1R33FRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1R33FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1R33FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1R33FRBSL
RES 309 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN 160POS SHROUD PRESS-IN datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf