Vishay/Dale RWR78S1R33FRBSL
RWR78S1R33FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1R33FRBSL
Brief Description
RES 1.33 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1R33FRBSL.pdf
Availability of RWR78S1R33FRBSL
QUANTITY
RWR78S1R33FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1R33FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1R33FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1R33FRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1R33FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1R33FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1R33FRBSL
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MUX SWITCHNG W/AMP 4:1 14SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC UART DUAL SOT187-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 256CABGA datasheet.pdf
DIE SET TYPE 'C' CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf