Vishay/Dale RWR78S22R1DPB12
RWR78S22R1DPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S22R1DPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S22R1DPB12.pdf
Availability of RWR78S22R1DPB12
QUANTITY
RWR78S22R1DPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S22R1DPB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S22R1DPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S22R1DPB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S22R1DPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S22R1DPB12 Details Description
Related parts for RWR78S22R1DPB12
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
CASE PROFESSIONAL INSTALLER 30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf