Vishay/Dale RWR78S2320FRB12
RWR78S2320FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2320FRB12
Brief Description
RES 232 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2320FRB12.pdf
Availability of RWR78S2320FRB12
QUANTITY
RWR78S2320FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2320FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S2320FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2320FRB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S2320FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2320FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S2320FRB12
IC REG LDO ADJ 5A TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 9.5X13.2X19.1MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 305 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 37C S 36" WHT JACKS datasheet.pdf