Vishay/Dale RWR78S2491FRB12
RWR78S2491FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2491FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2491FRB12.pdf
Availability of RWR78S2491FRB12
QUANTITY
RWR78S2491FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2491FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S2491FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2491FRB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S2491FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2491FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S2491FRB12
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA TO92-3 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 0.25% 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL NK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/1.5M CORDSET TO P datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 700VDC RADIAL5 datasheet.pdf