Vishay/Dale RWR78S2492FSB12
RWR78S2492FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2492FSB12
Brief Description
RES 24.9K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2492FSB12.pdf
Availability of RWR78S2492FSB12
QUANTITY
RWR78S2492FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2492FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S2492FSB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2492FSB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S2492FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2492FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S2492FSB12
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf