Vishay/Dale RWR78S2492FSB12
RWR78S2492FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2492FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2492FSB12.pdf
Availability of RWR78S2492FSB12
QUANTITY
RWR78S2492FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2492FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S2492FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2492FSB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S2492FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2492FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S2492FSB12
CAP CER 0.022UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 150A DO205AA datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 4POS R/A TIN 2.5MM datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1 3/4 BK 75' datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QSOP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf