Vishay/Dale RWR78S2742FRBSL
RWR78S2742FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2742FRBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2742FRBSL.pdf
Availability of RWR78S2742FRBSL
QUANTITY
RWR78S2742FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2742FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S2742FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2742FRBSL
Related LinksRWR78S2, RWR78S2742FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2742FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S2742FRBSL
IC DRIVER DARL SNK TTL 7CH 16DIP datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBG datasheet.pdf