Vishay/Dale RWR78S29R4FRB12
RWR78S29R4FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S29R4FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S29R4FRB12.pdf
Availability of RWR78S29R4FRB12
QUANTITY
RWR78S29R4FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S29R4FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S29R4FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.4
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S29R4FRB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S29R4FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S29R4FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S29R4FRB12
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP INV 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 46A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 51W 3.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 50A 5 MOHM TH datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
NTWK LIC RENEWAL DEV SUITE CW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf