Vishay/Dale RWR78S29R4FRS73
RWR78S29R4FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S29R4FRS73
Brief Description
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S29R4FRS73.pdf
Availability of RWR78S29R4FRS73
QUANTITY
RWR78S29R4FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S29R4FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S29R4FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S29R4FRS73
Related LinksRWR78S2, RWR78S29R4FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S29R4FRS73 Details Description
Related parts for RWR78S29R4FRS73
IC MPU SUPRVSRY CIRC 4.62V 16DIP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf