Vishay/Dale RWR78S3011BRRSL
RWR78S3011BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3011BRRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3011BRRSL.pdf
Availability of RWR78S3011BRRSL
QUANTITY
RWR78S3011BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3011BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3011BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3011BRRSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3011BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3011BRRSL Details Description
Related parts for RWR78S3011BRRSL
IC REG CTRLR PWM 16SO datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 153VFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CT6D6 TIP FOR W100D datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 1B, SINGL datasheet.pdf
CABLE RG-58 TO SMA 14' STRA PLUG datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
10UF 16V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf