Vishay/Dale RWR78S3160FSRSL
RWR78S3160FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3160FSRSL
Brief Description
RES 316 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3160FSRSL.pdf
Availability of RWR78S3160FSRSL
QUANTITY
RWR78S3160FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3160FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3160FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3160FSRSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3160FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3160FSRSL Details Description
Related parts for RWR78S3160FSRSL
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 65MA SNT6A datasheet.pdf