Vishay/Dale RWR78S3322FRS73
RWR78S3322FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3322FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3322FRS73.pdf
Availability of RWR78S3322FRS73
QUANTITY
RWR78S3322FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3322FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S3322FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3322FRS73
Related LinksRWR78S3, RWR78S3322FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3322FRS73 Details Description
Related parts for RWR78S3322FRS73
IC ADC 12BIT 8CH SRL 24-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS PCB TIN datasheet.pdf
LED OSLON WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 6POS DL GOLD datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE STR 2POS MALE-FEMALE 2M datasheet.pdf