Vishay/Dale RWR78S3651FRB12
RWR78S3651FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3651FRB12
Brief Description
RES 3.65K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3651FRB12.pdf
Availability of RWR78S3651FRB12
QUANTITY
RWR78S3651FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3651FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S3651FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3651FRB12
Related LinksRWR78S3, RWR78S3651FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3651FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S3651FRB12
CONN PIN 15-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC AXIAL datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
SENSOR 24-240VAC/12-240VDC 10M datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.25UH T65 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 12A DO4 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf