Vishay/Dale RWR78S3651FRB12
RWR78S3651FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3651FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3651FRB12.pdf
Availability of RWR78S3651FRB12
QUANTITY
RWR78S3651FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3651FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S3651FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3651FRB12
Related LinksRWR78S3, RWR78S3651FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3651FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S3651FRB12
IC OPAMP GP 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COMPACT DMM W/NCV AND LOGIC TEST datasheet.pdf
TRIMMER 300K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH BLOCK ILLUM DPST-NC 10A datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 12VC SOT143-4 datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf