Vishay/Dale RWR78S3651FSBSL
RWR78S3651FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3651FSBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3651FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3651FSBSL
QUANTITY
RWR78S3651FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3651FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3651FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3651FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3651FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3651FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3651FSBSL
RES SMD 2.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
MINI PLG/RIVET .125 10/PKG datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf