Vishay/Dale RWR78S3921FSBSL
RWR78S3921FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3921FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3921FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3921FSBSL
QUANTITY
RWR78S3921FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3921FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3921FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3921FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3921FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3921FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3921FSBSL
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 14PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 34VWM 57.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf