Vishay/Dale RWR78S3R40FRRSL
RWR78S3R40FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3R40FRRSL
Brief Description
RES 3.4 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3R40FRRSL.pdf
Availability of RWR78S3R40FRRSL
QUANTITY
RWR78S3R40FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3R40FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3R40FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)