Vishay/Dale RWR78S3R83FSBSL
RWR78S3R83FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3R83FSBSL
Brief Description
RES 3.83 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3R83FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3R83FSBSL
QUANTITY
RWR78S3R83FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3R83FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3R83FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3R83FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3R83FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3R83FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3R83FSBSL
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 36MA 42 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
SCR SEN 800V .8A 50 UA TO92 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf