Vishay/Dale RWR78S47R0FRRSL
RWR78S47R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S47R0FRRSL
Brief Description
RES 47 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S47R0FRRSL.pdf
Availability of RWR78S47R0FRRSL
QUANTITY
RWR78S47R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S47R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S47R0FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S47R0FRRSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S47R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S47R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S47R0FRRSL
CONN PLUG 3POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 512MB datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
MICRO 21 F 3" YEL FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
ATTENUATOR 8 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf