Vishay/Dale RWR78S47R5FSS73
RWR78S47R5FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S47R5FSS73
Brief Description
RES 47.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S47R5FSS73.pdf
Availability of RWR78S47R5FSS73
QUANTITY
RWR78S47R5FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S47R5FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S47R5FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S47R5FSS73
Related LinksRWR78S4, RWR78S47R5FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S47R5FSS73 Details Description
Related parts for RWR78S47R5FSS73
TOOL CERTICRIMP 2.250 FASTON datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
DIE SOLIS 69099 3/0AWG datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
BOARD DIGITAL AUDIO USB PIC32 datasheet.pdf
SENSOR DC 2-WIRE NO FRONT 5MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.32MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.91UF RADIAL datasheet.pdf
MKP 0.22UF 5% 2500VDC DRAWING T6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf