Vishay/Dale RWR78S4870FRBSL
RWR78S4870FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4870FRBSL
Brief Description
RES 487 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4870FRBSL.pdf
Availability of RWR78S4870FRBSL
QUANTITY
RWR78S4870FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4870FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4870FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4870FRBSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4870FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4870FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S4870FRBSL
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf