Vishay/Dale RWR78S4870FRBSL
RWR78S4870FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4870FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4870FRBSL.pdf
Availability of RWR78S4870FRBSL
QUANTITY
RWR78S4870FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4870FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4870FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4870FRBSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4870FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4870FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S4870FRBSL
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION LDO 10DFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT343 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC XLTR DIFF LVPECL-LVTTL 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 50A 480VAC 170VDC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf