Vishay/Dale RWR78S4991FMBSL
RWR78S4991FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4991FMBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4991FMBSL.pdf
Availability of RWR78S4991FMBSL
QUANTITY
RWR78S4991FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4991FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4991FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4991FMBSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4991FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4991FMBSL Details Description
Related parts for RWR78S4991FMBSL
TWEEZER POINTED R29 6.30" datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG INV LP 6-XSON datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC60S/AE60G/CPC60S datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 25C S 10" WHT JACKS datasheet.pdf