Vishay/Dale RWR78S4R02FRRSL
RWR78S4R02FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4R02FRRSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4R02FRRSL.pdf
Availability of RWR78S4R02FRRSL
QUANTITY
RWR78S4R02FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4R02FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4R02FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4R02FRRSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4R02FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4R02FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S4R02FRRSL
IC 4DRVR/5RCVR RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150MH 28MA 300 OHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.1A 240 MOHM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 6 datasheet.pdf
INSULATED BANANA JACK RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 60 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf