Vishay/Dale RWR78S4R02FSS73
RWR78S4R02FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4R02FSS73
Brief Description
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4R02FSS73.pdf
Availability of RWR78S4R02FSS73
QUANTITY
RWR78S4R02FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4R02FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S4R02FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4R02FSS73
Related LinksRWR78S4, RWR78S4R02FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4R02FSS73 Details Description
Related parts for RWR78S4R02FSS73
CONN SPD SPR 14-16 AWG #8 .170 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
IR WIDE ANGLE LENS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 30A 125V datasheet.pdf