Vishay/Dale RWR78S4R53FSBSL
RWR78S4R53FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4R53FSBSL
Brief Description
RES 4.53 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4R53FSBSL.pdf
Availability of RWR78S4R53FSBSL
QUANTITY
RWR78S4R53FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4R53FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4R53FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4R53FSBSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4R53FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4R53FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S4R53FSBSL
GROMMET 0.940" PVC BLACK datasheet.pdf
RFID BLUE EYE KEY FOB TAG datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
1.25MM F/F 10POS 32AWG 300MM datasheet.pdf