Vishay/Dale RWR78S4R87DSRSL
RWR78S4R87DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4R87DSRSL
Brief Description
RES 4.87 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4R87DSRSL.pdf
Availability of RWR78S4R87DSRSL
QUANTITY
RWR78S4R87DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4R87DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4R87DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4R87DSRSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4R87DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4R87DSRSL Details Description
Related parts for RWR78S4R87DSRSL
FAN AXIAL 150X55MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 220 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X8L 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC LNB CTLR PWR SUPPLY 20UQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf