Vishay/Dale RWR78S5360FRRSL
RWR78S5360FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5360FRRSL
Brief Description
RES 536 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5360FRRSL.pdf
Availability of RWR78S5360FRRSL
QUANTITY
RWR78S5360FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5360FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S5360FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5360FRRSL
Related LinksRWR78S5, RWR78S5360FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5360FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S5360FRRSL
IC DRIVER QUAD LOW SIDE 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V SMD datasheet.pdf