Vishay/Dale RWR78S53R6FSBSL
RWR78S53R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S53R6FSBSL
Brief Description
RES 53.6 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S53R6FSBSL.pdf
Availability of RWR78S53R6FSBSL
QUANTITY
RWR78S53R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S53R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S53R6FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S53R6FSBSL
Related LinksRWR78S5, RWR78S53R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S53R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S53R6FSBSL
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.2A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf