Vishay/Dale RWR78S5491FRBSL
RWR78S5491FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5491FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5491FRBSL.pdf
Availability of RWR78S5491FRBSL
QUANTITY
RWR78S5491FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5491FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S5491FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5491FRBSL
Related LinksRWR78S5, RWR78S5491FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5491FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S5491FRBSL
INSERT MALE 10POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN CABLE BUSHING 6.8MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 200MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 820K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf