Vishay/Dale RWR78S5620FRB12
RWR78S5620FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5620FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5620FRB12.pdf
Availability of RWR78S5620FRB12
QUANTITY
RWR78S5620FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5620FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S5620FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5620FRB12
Related LinksRWR78S5, RWR78S5620FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5620FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S5620FRB12
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1.2-20 UNF-2A 5V datasheet.pdf
IC RFID BASE STATION LF 16SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf