Vishay/Dale RWR78S5R00FRS73
RWR78S5R00FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5R00FRS73
Brief Description
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5R00FRS73.pdf
Availability of RWR78S5R00FRS73
QUANTITY
RWR78S5R00FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5R00FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S5R00FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5R00FRS73
Related LinksRWR78S5, RWR78S5R00FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5R00FRS73 Details Description
Related parts for RWR78S5R00FRS73
CONN PC PIN CIRC .080DIA TINLEAD datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3/32" 5.71" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
NTWRK CBL 4POS 2M M12-RJ45 CDE D datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf