Vishay/Dale RWR78S6041FSS73
RWR78S6041FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S6041FSS73
Brief Description
RES 6.04K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S6041FSS73.pdf
Availability of RWR78S6041FSS73
QUANTITY
RWR78S6041FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S6041FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S6041FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S6041FSS73
Related LinksRWR78S6, RWR78S6041FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S6041FSS73 Details Description
Related parts for RWR78S6041FSS73
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V -12V 25W datasheet.pdf