Vishay/Dale RWR78S8R06FRS73
RWR78S8R06FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S8R06FRS73
Brief Description
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S8R06FRS73.pdf
Availability of RWR78S8R06FRS73
QUANTITY
RWR78S8R06FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S8R06FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S8R06FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S8R06FRS73
Related LinksRWR78S8, RWR78S8R06FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S8R06FRS73 Details Description
Related parts for RWR78S8R06FRS73
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 110NS 64TBGA datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
RES 380K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf