Vishay/Dale RWR78SR100FMRSL
RWR78SR100FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR100FMRSL
Brief Description
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR100FMRSL.pdf
Availability of RWR78SR100FMRSL
QUANTITY
RWR78SR100FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR100FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78SR100FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR100FMRSL
Related LinksRWR78SR, RWR78SR100FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR100FMRSL Details Description
Related parts for RWR78SR100FMRSL
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.4A TO263-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
IC 5/3.3V DUAL MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 730MA 220 MOHM datasheet.pdf
GASKET BECU ALLOY 8.1X609.6MM datasheet.pdf
RES 28 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .050" 20 POS datasheet.pdf